AİLE YOK OLURKEN

İSMAİL KAPLAN

aile-yok-olurken

Hepimiz büyük hayaller kuruyor, büyük amaçlar ediniyor, büyük çabalar gösteriyoruz; büyük değişimleri gerçekleştirmek ve dünyaya/topluma yön vermek için. Okuyor, yazıyor, çabalıyoruz. Bunları yaparken, diğer yanda ise ihmal ettiğimiz veya önemini gözardı ettiğimiz, basit ama önemli bir yapı duruyor: Aile.

Günümüzde aile kurumu tehdit altında. Öyle ki; her toplumsal hareket, her teknolojik yenilik aileye bir başka noktadan saldırıyor. Bir yanda üretilen yeni cinsiyet kalıpları, bir yanda gençliğe yönelik maddi/manevi uyuşturucular, bir yanda teknolojik gelişmelerden ve özellikle de sosyal medyadan kaynaklı problemler, aileyi son derece kırılgan ve diken üstünde bir yapı hâline getiriyor. Sosyal medya içeriklerinden kaynaklı boşanmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Aile mahremiyeti zedelenirken, aile bireyleri arasındaki sevgi ve saygı bağları hızla kopuyor. Geleneksel aile yapısının dağılması, yeni evlenen gençleri de yaşanacak aksaklıklara karşı bir başına ve savunmasız bırakıyor. İhtiyaçların yerini isteklere bırakması, pazarlamacıların yeni yeni “hissettirilen ihtiyaçlar” oluşturması, en başında ailelerin huzursuzluk üzerine kurulmasını beraberinde getiriyor.

Ukba Dergisi’nin geç gelen bu dördüncü sayısında, yaşamakta olduğumuz bu olumsuzluklara dikkat çekmek adına “Aile”yi dosya konusu olarak seçtik. Hoş bir tevafuk eseri, aile konusunu işlemeyi düşündüğümüz bu sayımızın gecikmesinin altında yatan sebep de, dergi ekibinden iki arkadaşımızın yeni birer aile kurması oldu. Kendilerine huzurlu birer yuva dileğinde bulunuyor ve siz okurlarımızdan da dua bekliyoruz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.